Dnes bychom vám rádi představili světově velice rozšířenou hru, jímž je volejbal.
Na úvod si uveďme nějaká fakta a trošku z historie volejbalu.
Z historie:
Název volejbal pochází z anglického slova volleyball, což je zkratka slov volley (přímé odehrání míče) a ball (míč). U nás bývá tento sport taktéž někdy nazýván odbíjená. Hra pochází z USA a vymyslel ji 9. února 1895 William G. Morgan ze společnosti YMCA v Massachusetts. Původně byla hra pojmenována Mintonette, ale podle způsobu odehrávání míčů se sportu začalo říkat právě volejbal.
Mezinárodní volejbalová federace FIVB byla založena až o cca 50 let později a to roku 1947 a první mistrovství světa se konalo v roce 1949 v Praze. Volejbal se dostal i na olympijské hry a zde má své stálé místo od roku 1964. O 20 let později byla FIVB přijata i obdobná varianta tohoto sportu a to plážový volejbal, který se stal součástí olympijských her v roce 1996.
K rozšíření volejbalu mezi širokou veřejnost přispělo především to, že spojuje prvky individuální dovednosti a týmové spolupráce. Mohou jej hrát muži, ženy i mixy (družstva složená z mužů a žen).
Základní informace o volejbalu:
Jedná se o nekontaktní kolektivní míčový sport, ve kterém se dvě družstva na obdélníkovém hřišti (18x9m), rozpůleném sítí, snaží odehrát míč na soupeřovu polovinu takovou silou nebo dovedností, že jej soupeř nemůže vrátit a vytvoří tzv. chybu.
Nejčastějším způsobem hry, jež povolují pravidla, je hra na tři doteky míče. První dotyk je obranný. V tomto obranném dotyku je hlavním úkolem zachytit míč odehraný soupeřem, tento míč udržet ve hře a nahrát jej spoluhráči, tzv. nahrávači. Druhý dotek, jež nejčastěji hraje již zmíněný nahrávač je nahrávajícím a hlavním úkolem tohoto hráče je ideálně nahrát balón na poslední útočný dotek smečaři. Cílem druhého doteku je tedy příprava na útočný úder. Třetí úder je útočný, kdy jeden z tzv. smečařů využívá přesnou nahrávku ke smeči. Smečí se rozumí silný úder nataženou paží, provedeným ve výskoku v blízkosti sítě.
Pravidla volejbalu:
Vzhledem k tomu, že hra volejbal je známá již přes 100 let, došlo v průběhu doby k různým změnám a vývoji pravidel, které přispěli k celkové hratelnosti a atraktivitě tohoto sportu. První pravidla stanovil v roce 1896 J.J. Cameroon. Od této doby se pravidla velice změnila. Pěkný přehled o tom, jak se pravidla vyvíjela, si můžete přečíst v článku vývoj pravidel volejbalu. K největším změnám pravidel došlo v letech 1998 a 2000, kdy bylo zavedeno libero, přestalo se hrát na tzv ztráty a hráčům bylo povoleno hrát celým tělem (do té doby pouze vrchní polovinou těla). Mezi nejnovější změnu pravidel z roku 2009 patří i to, že dotek sítě pod páskou a přepad na soupeřovu stranu hřiště (bez překážení
soupeře a doteku celou nohou) není chybou, což přispělo opět k divácké atraktivitě sportu.
Aktuální znění pravidel můžete nalézt na oficiální stránkách České volejbalové federace CVF, zde jsou pravidla přeložena do češtiny. Pokud ovládáte angličtinu, můžete si pravidla přečíst v originále na oficiálních stránkách FIVB.
Další informace o volejbalu:
Kromě již zmíněného klasického „6kového volejbalu“ a plážového volejbalu jsou další varianty volejbalu jako jsou debly (volejbal určený pro 2 hráče na každé straně hřiště) nebo minivolejbal (volejbal určený pro menší a mladší hráče. Hraje se na menším hřišti a s upravenými pravidly).
Možnost hrát volejbal nabízíme i v našich hodinách. Podívejte se na rozpis sportů.
Zdroje informací a zajímavé stránky o volejbalu:
- CVF – oficiální stránky České volejbalové federace
- FIVB – oficiální stránky mezinárodní volejbalové federace (v angličtině)
- Wikipedia volejbal – informace o volejbale na největší otevřené encyklopedii na internetu
- Metodika volejbalu – informace o metodice používané při volejbalu a různé volejbalové aktualiy
- Volejbal Brno – stránky extraligového volejbalového klubu mužů Brno – Sokol Brno
- Volejbal Brno Lavina – oficiální stránky brněnského smíšeného volejbalového týmu Lavina.
- Volley Country – aktuální informace a články s dění kolem volejbalu